Proteinkritik Logo

Spor Salonunda Uyulması Gereken Kurallar

Hollywood ( 0 KP) 01/11/2019

Her mekan gibi spor salonlarının da yazılı olmayan ancak herkes tarafından bilinmesi gereken kuralları vardır. Bu kuralların çoğu genel görgü kuralları gibi gözükse de spor salonlarında daha keyifli ve hijyenik bir ortamda spor yapma olanağı verebilir. Bu şekilde spor salonlarında istemediğiniz görüntüler ya da kirli diye o günkü programı değiştirme gibi durumlar ortadan kalkabilir ve sağlıklı bir yaşam için gerekli olan koşullar sağlanabilir. Bu yazılı olmayan kuralları şu şekilde sıralayabiliriz: 

  1. Eşyalarınızı; dolap önlerinde, soyunma odasında dağınık bırakmamak, iç çamaşırlarınızı ve havlu/havlularınızı dışarıda bırakmamak gerekiyor. Soyunma odasında bir çok kişi bu şekilde yaparsa hiç hijyenik olmayan ortamda giyinmek, soyunmak ve banyo yapmak ne kadar sağlıklı olur siz düşünün. Sizdeki bir hastalık başkasına da bulaşabilir bu ihtimali de düşünmek gerekir.
  2. Aletleri kullanırken havlu ile kullanmak. Çünkü günde yüzlerce kişi o aleti kullanıyor olabilir mikrop ve ter o aletlere bulaşıyor. Havlu kullanarak bu durumu en aza indirgeyebilirsiniz.
  3. Antrenmana başladığınızda ve ya bitirdiğinizde kullandığınız makine ve ya malzemeleri ortada bırakmamak yerine koymak. Spor salonlarındaki görevlilerin ve diğer spor yapan insanların en çok maruz kaldığı durum bu diyebiliriz.
  4. Spora uygun kıyafetler giymek çok önemli. Spor ayakkabı yerine malzemesi sert başka bir ayakkabı giymek spor salonunun zeminine ve aletler zarar verebilir.
  5. Deodarant ve parfüm çok fazla kullanılıp salona gelinirse ortamdaki oksijenin kalitesini düşürür ve oksijen sporcular için çok önemli bir durumdur. Sporda doğru nefes alıp vermek ayrı konu nefes aldığınız ortamın kalitesi ayrı konu. O yüzden dikkat etmekte fayda var.
  6. Spor salonlarında aletleri kullanırken çok vakit geçirmemek önemli. Çünkü sizin dışınızda o alette çalışacak bir kaç kişi olabilir. Bu tür durumlarda aleti kullandıktan sonra orada dinlenmek, telefonda vakit geçirmek ya da başka bir şeylerle uğraşmak o aleti meşgul ettiğinizin göstergesidir. Salonda da bu tiplere pek sevmezler bizden söylemesi.
  7. Spor salonunda çok fazla muhabbet etmek, çok yüksek sesle konuşmak, bağırmak vb. durumlarda spor salonu için uygun değildir, hoş karşılanmayan durumlardan birisidir.
  8. Hasta oldunuz ve bulaşıcı bir hastalık o tür durumlarda spor salonlarına gelmemeye çalışın. Öksürük, hapşırma gibi durumlarda spor salonundakilere bu hastalığın bulaşma oranı çok fazla artabilir. Sürekli öksürmek, hapşırmak salondakiler rahatsız da edebilir. O kişilerin motivasyonunu düşürmeye ve hastalık kapmalarına davetiye çıkarmamak için hastayken evde dinlenmeniz en iyisi olabilir.
  9. Spor sonrası duş/banyo yapmanız hem sağlığınız açısından hem de diğer insanlar için iyi olabilir. Çünkü spor aletlerinden mikroplar sizlere bulaşabiliyor ve sporda terliyorsunuz toksitler vücudunuzda birikiyor bu nedenle duş/banyo yapmadan yapacağınız her temasta mikroplar başkalarına bulaşabiliyor.
  10. Son olarak burada bahsettiklerimizin çoğu spor salonlarında levhalarda ve ya kağıtlarda yazmaktadır. Fakat parasını ödüyorum istediğim gibi davranırım anlayışı bu levhaları yetersiz kılıyor. Herkes etrafındakine bu kurallardan bashetse bu tür durumlar çok az yaşanır. Motivasyonunuz her daim yüksek olsun, sağlıcakla kalın.
Blog Yaz
Blog Kategorileri